info@hkmsalahandball.sk +421 903-239-088
Titulná stránka

Marián Žernovič posilou HKM Šaľa

kontakt: Jozef Klačko  |  aktualizácia: 06.02.2017 19:18
Pošli článok na e-mail    Vytlač stránku

Do jarnej časti sezóny vstúpi náš tím HKM Šaľa výrazne posilnený na brankárskom poste. Vedenie HKM Šaľa sa totiž dohodlo na spolupráci so slovenským reprezentačným brankárom Mariánom Žernovičom. Marián sa k tímu pripojí 1. februára po vypršaní jeho zmluvy s Hlohovcom. Viac sa o "Žerkovi" dočítate v rozhovore:

Kto je Marián Žernovič? Predstav sa našim fanúšikom.

Som 25-ročný rodák z Považskej Bystrice. Momentálne študent 5. Ročníka na SPU v Nitre, fakulte ekonomiky a manažmentu, odbor Kvantitatívne metódy v ekonómii. Mojím súčasným zamestnaním je môj najväčší koníček – hádzaná. Tento jav je na nezaplatenie a doprial by som všetkým aby sa živili tým, čo ich baví.

Popíš nám svoju hádzanársku kariéru. Kto ťa prviedol k hádzanej?

S hádzanou som začal v 4. triede, v mojom rodnom meste. K hádzanej som sa priviedol asi sám, no konkrétne brankársky post mi vybral tréner Vladimír Šebeň za čo som mu vďačný, hoci aj zo spojky mi to letí :). Svoju kariéru som začal v Považskej Bystrici, kde sme v mládežníckych kategóriach získali niekoľko titulov majstra Slovenska. V „A“ tíme som sa prvýkrát predstavil v sezóne 2008/2009, kedy sme získali bronzové medaily. Prevažnú časť svojej krátkej kariéry som strávil v SPORTE Hlohovec, kam ma priviedol Juraj Jurajov. Za 5 sezón sme získali jedenkrát bronz a štyrikrát sa konali vicemajstrovské oslavy. V jednom prípade sa nám podarilo postúpiť cez tri predkolá až do skupinovej fázy pohára EHF. Budú to veľmi pekné spomienky. Dres Slovenska som mal tú česť nosiť od mládežníckych kategórii. Za „A“ tím mám taktiež niekoľko štartov, keď svoju prvú šancu som dostal pred 5 rokmi za vedenia trénerskej dvojice Haister-Jurajov.

Ako sa zrodil tvoj prestup do Šale?

Prvé náznaky o prípadnej spolupráci boli už na konci minulej sezóny. Vždy poteší športovca, keď sa dozvie, že je oňho záujem. Myslím, že už prvý kontakt s vedením HKM Šaľa naznačoval, že ak nastane možnosť prestupu, dohodnúť sa nebude problém. Detailnejšie by Vám o tom vedel povedať Miloš Hačko, ktorý mi v takýchto situáciach pomáha. Začínam sám na sebe cítiť, že prišiel čas na zmenu a som veľmi rád, že moje ďalšie kroky vedú práve do Šale. Konkrétna dohoda dotiahnutá do detailov prebehla podľa mojich informácií počas jedného sedenia.   

Čo očakávaš od príchodu do nášho klubu?

V prvom rade verím, že tento krok mi pomôže znovu nájsť emócie pri športe, ktorý mám tak rád. V poslednom období tomu tak z mojej strany nebolo, za čo sa hnevám hlavne sám na seba. Ďalej sa teším na spoluprácu s Luďkom Fabiánom, ktorý má skúsenosti na rozdávanie a budem veľmi rád ak sa niečo od neho priučím. Očakávam, že všetci zainteresovaní spravíme všetko pre to, aby sa sezóna pre nás končila až koncom mája.

Čo hovoríš na kolektív a kvalitu kádra v Šali?

V aktuálnom kádri HKM Šaľa pôsobí niekoľko mojich bývalých spoluhráčov z Hlohovca. Či už Dudy, Vlado alebo Jurko (pozn. Dudáš, Guzy, Janíček), každý z nich je výborný chalan do partie takže s kolektívnym duchom to myslím bude úplne v poriadku. Kvalita kádra je myslím dostatočne premietnutá vo výsledkoch. Posty sú veľmi dobre pozdvojované a domáce hradby tento rok dobil zatiaľ iba Prešov. Verím, že v tomto trende budeme pokračovať čo najdlhšie a taktiež že naše pôsobenie v Challenge cupe vo februári neskončí.

Aké sú tvoje ciele? Čo by si chcel v tejto, prípadne ďalších sezónach dosiahnuť so Šaľou?

Jednoznačne medailové. Tento rok viacero tímov zbrojilo takže nemôžeme podceniť kvalitu žiadneho z ostatných účastníkov extraligy. Finále s Prešovom by myslím si po minuloročnom bronze bolo pre Šalianskeho fanúšika atraktívne a my musíme spraviť všetko pre to, aby tomu tak aj bolo. A keby sa to už podarilo tak by nebola škoda to Prešovu trošku sťažiť. Dukla Praha bola minulý rok vo finále Challenge cupu, tak myslím ,že by sme si z ich pôsobenia v tejto európskej súťaži mohli zobrať príklad.

V osemfinále Challenge cupu sa stretneme so švajčiarskym súperom TSV St. Otmar St. Gallen, s ktorým už máš skúsenosť zo sezóny 2013/14, kedy sa so St. Gallenom stretla Sporta Hlohovec v 1. predkole EHF Cupu. Sporta postúpila a nakoniec sa dostala až do skupinovej fázy EHF Cupu. Ako si spomínaš na tento dvojzápas? Ako vidíš naše šance na postup?

Na tento zápas si pamätám veľmi dobre, pretože celá púť predkolami bola pre nás všetkých veľkým zážitkom. Doma sme zvíťazili o 7 gólov a vonku sme prehrali o 4, no tento výsledok bol trochu zapríčinený aj našim uspokojením sa s postupovým rezultátom. Ich káder prešiel niekoľkými zmenami, ťahúňom bude určite český reprezentant Zdráhala. Myslím že šance na postup budú vyrovnané, no verím, že sa z neho budeme radovať my .

Aké máš očakávania od československej ligy, ktorá by sa mala hrať od sezóny 2017/18? Tešíš sa na ňu?

Tento nápad jednoznačne pomôže obom stranám. Zápasy budú atraktívnejšie či už pre divákov, hráčov alebo sponzorov a taktiež československé súboje budú mať ako vždy ten povestný nádych rivality. Kvalita môže ísť iba dopredu, keďže sa v tomto medzinárodnom projekte stretnú len mužstvá, ktoré obsadia lepšie priečky vo svojich národných súťažiach. Taktiež už spomínaná atraktivita pre hráčov možno niektorých pritiahne naspäť z iných súťaží  do rodných krajín.

Aký je tvoj hádzanársky, príp. iný vzor a obľúbený hádzanársky klub?

Mojim hádzanárskym vzorom je srbský reprezentačný brankár Darko Stanič a to najmä kvôli kľudu, ktorý z neho pri chytaní vyžaruje. Zo svetových klubov najviac fandím Rhein-Neckaru Löwen. Obľúbil som si ho ešte v časoch, kedy tam chytala výborná brankárska dvojica Szmal a Fritz. Zhodou okolností tam neskôr prestúpil práve môj idol Darko Stanič. Mojím nehádzanárskym vzorom je môj otec.

Máš nejaké iné záľuby okrem hádzanej? Čomu sa venuješ vo voľnom čase?

Môj voľný čas najradšej vypĺňam či už aktívnym alebo pasívnym oddychom. Či už vo forme doplnkových športov, zbierania húb a turistiky, alebo v druhom prípade relax v kúpeľoch. A mojim najväčším hobby je hádzaná v každej jednej forme. Okrem hrania aj ako fanúšik, či už osobne alebo pri televíznom fandení Milšovi Puterovi, pri sledovaní jeho famóznych výkonov v Bundeslige. Obrovským zážitkom bolo sedieť v Kolíne v Lanxess Arene na FINAL 4 Ligy majstrov, či vo Varaždine na FINAL 4 SEHA ligy.

Čo hovoríš na šalianskych fanúšikov? Chcel by si im niečo odkázať?

Ešte som nemal možnosť mať ich na svojej strane takže hodnotiť je zatiaľ priskoro. Od mojich kamarátov však často počúvam slová chvály na ich adresu. Verím že budú našim ôsmym hráčom, a že si do šalianskej haly nájde cestu čoraz viac ľudí, ktorí prídu naozaj fandiť a baviť sa hádzanou. Každý jeden z nich nám môže pomôcť vyhrať zápas.

V Hlohovci si nosil číslo 67. Chceš s týmto číslom pokračovať aj v Šali? Nosil si aj iné čísla?

Myslím že v Šali toto číslo nenosí nikto a tak budem s ním pokračovať. Nosí mi šťastie. Kariérou prechádzam bez vážnejšieho zranenia a v neposlednom rade toto bude už druhý prestup z dvoch, ktorý som si veľmi prial takže aj keď nie som moc poverčivý, meniť ho zatiaľ nebudem. Začal som ho nosiť už v Považskej Bystrici. Predtým to boli čísla 12 či 25, v reprezentácií mám prakticky také, aké mi pridelia.

 

Foto: sporta.sk

2018 © HÁDZANÁRSKY KLUB MUŽOV ŠAĽA, všetky práva vyhradené.
Obsah tejto stránky je vlastníctvom jej prevádzkovateľa  |  e-mail
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3