kontakt: Jozef Klačko  |  aktualizácia: 02.11.2016 10:28
Pošli článok na e-mail    Vytlač stránku

8. kolo Extraligy 2016/2017

HKM ŠAĽA - HC Štart Nové Zámky 30:26 (16:13)

Pred vzájomným duelom mal plnú hlavu starostí tréner HKM Ján Kolesár, pretože oproti poslednému majstrovskému súboju v Topoľčanoch mu v zostave pre zranenie chýbali traja hráči (Polakovič, Šulc, Markovič), fit nebol ani brankár Fabián, a tak sa na palubovku okrem Krokavca s Perczem dostal aj ďalší šaliansky odchovanec Bandri. Už v úvodných minútach domáci naznačili, že sa chcú s týmto hendikepom vyrovnať - po dvoch delovkách Guzyho a góle Melnyka viedli 3:0. Skúsený reprezentant Vadkerti síce korigoval z pokutového hodu, ale Melnyk podstrelom pridal ďalší gól HKM. Hostia pricestovali aj s doposiaľ najlepším strelcom extraligy Ľochom (po 7. kole mal na konte 54 gólov) a bol to práve on, kto dvoma gólmi prispel v ďalšom priebehu k vyrovnaniu na 5:5. Domáci síce opäť odskočili po góloch Szapua a Guzyho na rozdiel dvoch gólov (8:6), ale to sa už v Štarte rozstrieľalo krídlo Hricišon a vyrovnal na 8:8. Hralo sa obojstranne útočne, svoje umenie ukázali aj obaja brankári Borilovič (odchytal dobre celé stretnutie) a Pavlovič (zneškodnil niekoľko domácich tutoviek), čo sa páčilo aj obecenstvu. Po góloch Hricišona a Ficzu sa hostia dokonca dostali aj do vedenia (10:11, 11:12), ale dvojica domácich kanonierov Guzy s Melnykom (v I. polčase zaznamenali 15 gólov) kontrovala a v prvom polčase už hostí do vedenia nepustila. Po vyrovnávajúcom góle Guzyho v 25. min. (12:12) HKM využil niekoľko chýb hostí v rozohrávke a odchádzal do kabín s trojgólovým náskokom, čo bolo pre ďalší vývoj derby rozhodujúce. Po obrátke zvýšil najlepší strelec stretnutia Guzy na 17:13, najlepší strelec hostí Hricišon (7 gólov) odpovedal. Chlieb sa ešte mohol lámať za stavu 17:14, keď Pavlovič zneškodnil Melnykovi pokutový hod a aj dorážku. Hostia možnosť na zvrat nevyužili aj vďaka pozornej defenzíve domácich, za ktorou stál v pohode chytajúci Borilovič. V druhom polčase sa v domácom družstve gólovo pridal Szapu, P. Krok, ako aj Percze a v 39. min. už viedla Šaľa rozdielom šiestich gólov - 21:15. Snaha hostí urobiť niečo s priebehom derby síce priniesla v ďalšom priebehu skorigovanie šalianskeho náskoku po góloch Ľocha a Gyuricsa na 23:20, ale následný gól Janíčka zobral hosťom vietor z plachiet. Domáci hádzanári, hnaní vpred spokojnými priaznivcami, pridali ďalšie góly Dudášom a Perczem, Borilovič stiahol rolety a HKM opäť odskočil do šesť gólového náskoku (27:21). Súper síce skorigoval výsledok, ale aj tak znel halou mohutný potlesk po zaslúženom víťazstve.

Rozhodovali Oťapka a M. Sivák, pok. hody: 2/1 - 1/1, vylúčení: 5 - 6, 920 divákov.

HKM: Fabián, Borilovič, Repáň - Meľnyk 8/1, Guzy 10, Michniewicz, Bandri, Szapu 3, Krokavec, T. Mažár, P. Krok 2, Janíček 2, Percze 3, P. Dudáš 2. Tréner J. Kolesár.
ŠTART: Pavlovič, Košč, F. Kocák - Gyurics 1, M. Kocák, Masaryk 2, Vadkerti 4/1, Demovič 1, Hricišon 7, T. Stráňovský 5, Ficza 2, Ľoch 4, Tilandy, Barus, Minarovič. Tréner P. Sporni.

Tomáš Mažár, pivot HKM: „Vedeli sme, že nás čaká v priebehu 10 dní už tretí náročný súboj. Klobúk dolu pred celým naším hráčskym kádrom, ktorý sa v dosť okyptenej zostave vypol k výbornému výkonu. O výsledku stretnutia rozhodla naša dobrá hra v obrane a keď sa strelecky vyznamenali naši dvaja najlepší strelci, pripísali sme si v derby dôležitý zisk bodov. Divákom sa bojovné a v rýchlom tempe hrané stretnutie páčilo, ďakujeme im, ale my sme už mysľami na štvrťfinálovom dueli Slovenského pohára v Modre, kde nás nečaká ľahký súboj.“

Zdroj: Jozef Sklenár, nasanitra.sme.sk